23 lipca 2014

"Filadelfijska opowieść"



Młoda arystokratka Tracy (Katharine Hepburn) postanawia wyjść za mąż za bogatego George Kittredge’a (John Howard). Tymczasem o jej ślubie dowiaduje się para dziennikarzy jednej z gazet i postanawiają podstępem wkraść się w łaski Tracy, po to by napisać skandalizujący artykuł o jej ojcu. O wszystkim dowiaduje się były mąż Tracy C.K. Dexter Haven, który próbuje za wszelką cenę temu zapobiec. 


"Filadelfijska opowieść"
To jeden z moich ulubionych filmów kina amerykańskiego.  „Filadelfijska opowieść” jest świetną komedią pomyłek. Aktorzy są bardzo wyraziści i dobrze się wcielają w swoje role. Katharine Hepburn na ekranie jest zjawiskowa, a Cary Grant czarujący. Dowcipne dialogi dopełniają całości. Film naprawdę godny polecenia. I tu się zastanawiam, jaki cel przyświecał reżyserowi kiedy kręcił "Wyższe sfery"? Oglądałam ten musical, ale mnie nie zachwycił. Wielkie gwiazdy Gracy Kelly i Bing Crosby, jak dla mnie nie oddali zupełnie klimatu filmu. Jak dla mnie porażka, mimo że lubię obu wyżej wymienionych aktorów.

19 lipca 2014

Ginger Rogers

Ginger Rogers
Tańczyła przy boku, jednego z największych aktorów i tancerzy kina amerykańskiego Freda Astair'a, pojawiała się również u boku Cary'ego Granta oraz Henry'ego Fondy. O kim mowa? Oczywiście o Ginger Rogers, a właściwie Virginii Katherine McMath. Urodziła się Independence w stanie Missouri 16 lipca 1911 roku. Jako dziecko mieszkała wraz ze swoimi rodzicami w Teksasie, ponieważ jej ojciec mógł tam znaleźć pracę. Rodzice Virginii wkrótce się rozstali, a ojciec próbował ją dwa razy porwać, w związku z czym odebrano mu część praw rodzicielskich. /od tego momentu widywali się dosyć rzadko. Była bardzo emocjonalnie związana z matką-dziennikarką, z którą wielokrotnie zmieniała miejsce zamieszkania. W szkole średniej zainteresowała się teatrem. Kiedy miała czternaście lat wygrała w teksańskim konkursie charlestone. Nagrodą było tournée po Teksasie, a następnie po całych zachodnich Stanach. Ginger wnet zaczęła występować na Broadway'u. W swoim pierwszym filmie „Young Man of Manhattan” zagrała mając szesnaście lat u boku Claudette Colbert. Rychło przeniosła się do Hollywood, gdzie wystąpiła w dziesięciu filmach z Fredem Astair'em.
Ginger Rogers & Fred Astaire
Zachwycali kinomanów na całym świecie, nie tylko grą aktorską, ale przede wszystkim swoimi występami tanecznymi. Ogromną popularność przyniósł jej film „Poszukiwaczka złota”, a za pierwszoplanową rolę w „Kitty Foyle” otrzymała Oscara. Grała nie tylko w komediach, ale też w dramatach. W 1945 roku została uznana za najlepiej zarabiającą gwiazdę. Również w tym roku zakupiła 1000 – akrowe ranczo w Oregonie. Wybudowała tam mleczarnię i przez siedem lat produkowała mleko. Po II wojnie światowej jej kariera nieco osłabła. W latach sześćdziesiątych wyjechała do Wielkiej Brytanii z przedstawieniem, gdzie miała okazję występować przed królową. Ginger udzielała się społecznie na rzecz kobiet. Była pięciokrotnie zamężna. Napisała autobiografię „Ginger. My story”, która stała się bestsellerem. Zmarła 25 kwietnia 1995 roku na skutek choroby serca. Miała 83. Pochowano ją w Oakwook Memorial Park w Chatsworth w Kalifornii.
Wydaje mi się, że w Polsce jest już trochę zapomnianą aktorką. Tym bardziej szkoda, że na srebrnym ekranie, można zobaczyć tak mało filmów z jej udziałem.


Źródło: